Logo Muzeum w Tykocinie

MUZEUM W TYKOCINIE


Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
ul. Kozia 2
16-080 Tykocin
tel. (85) 718 16 13, tel./fax. (85) 718 16 26, kom. 509 336 597

e-mail: synagoga@muzeum.bialystok.pl

Kierownik: Maria Pisarska-Kalisty

 


 


WIELKA SYNAGOGA W TYKOCINIE, będąca siedzibą Muzeum w Tykocinie Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, zajęła piąte miejsce w Plebiscycie Magazynu National Geographic Traveler „7 Nowych Cudów Polski 2013”. 

 


 

Muzeum w Tykocinie zostało utworzone 1. XI. 1976 r.. Siedzibą Muzeum są budynki pozostałe po miejscowej gminie żydowskiej: zachowana XVII-wieczna Wielka Synagoga i Wielki Bejt Midrasz odbudowany od podstaw po zniszczeniach wojennych. Główne kolekcje Muzeum w Tykocinie, obrazujące historię i kulturę miasta i jego okolicy, powstawały w latach 70., 80. i 90. XX w.. Wśród nich wyróżniają się szczególnie: kolekcja judaistyczna, zbiory zabytków aptekarstwa (wyposażenie dawnych prowincjonalnych aptek i archiwalia aptekarskie), zbiory wyposażenia domów od końca XIX w. do II wojny światowej, kolekcja archiwów rodzinnych, dokumentująca dzieje kilku tykocińskich rodzin. Zbiory Muzeum w Tykocinie liczą obecnie ponad 3800 eksponatów. Obrazują przeszłość i kulturę Tykocina w ostatnich dwóch stuleciach. Muzeum w Tykocinie od samego początku istnienia wyróżniało się bardzo aktywną działalnością oświatową i popularyzatorską skierowaną do miejscowego małomiasteczkowego społeczeństwa jak i do publiczności z większych ośrodków, przede wszystkim Białegostoku i innych miast. Lekcje muzealne, odczyty, prelekcje, wieczory poezji, spektakle i koncerty gromadzą liczne grono odbiorców. W dziedzinie kultury żydowskiej działania te ograniczały się początkowo do lekcji i prelekcji muzealnych przeprowadzanych przez pracowników. W latach 90. rozpoczęto cykl wykładów związanych tematycznie i czasowo ze świętami żydowskimi. Interesującym doświadczeniem pracy oświatowej stała się działalność teatralna, wykorzystywana w popularyzacji tykocińskiej kultury poprzez widowiska plenerowe oraz spektakle w muzealnych wnętrzach. Od 1990 r. prezentowano inscenizacje świąt żydowskich, ukazując ich bogatą tradycję. Muzeum jest skupione na szerokim propagowaniu wiedzy o historii i kulturze żydowskiej, a także o historii Tykocina i jego miejsca w kulturze dawnej Rzeczypospolitej. W działalności oświatowej i popularyzatorskiej ważną dziedziną jest także pielęgnowanie i upowszechnianie polskiej tradycji mieszkańców Tykocina. W salonie muzealnym odbywają się spotkania z okazji świąt narodowych oraz różnych historycznych rocznic. W Wielkiej Synagodze odbywają się koncerty muzyki kameralnej, klezmerskiej, pieśni żydowskich oraz różnego rodzaju występy artystyczne.

24
maja
2016

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Tykocinian

zamordowanych w KL Gross-Rosen w latach 1944-1945
24 maja 2016 r., godz. 11:00-15:00 Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy

2
lipca
2016

BŁĘKITNA RAPSODIA DLA DALEKIEJ UKOCHANEJ

Wielka Synagoga w Tykocinie 2 lipca 2016 r. godz. 19.00
Koncert w ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Organizatorem koncertu jest Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży

10
lipca
2016

KATEDRA GNIEŹNIEŃSKA. ŚWIAT ŚREDNIOWIECZNEJ WYOBRAŹNI

Zapraszamy na wernisaż do Muzeum w Tykocinie 10 lipca 2016 r. o godz. 15.00

TAJNE NAUCZANIE POLEK W KL RAVENSBRUCK

Wystawa plenerowa eksponowana od 2 lipca do 15 sierpnia 2016 r. przed Wielką Synagogą w Tykocinie

TWARZE I DŁONIE. Fotografie Julii Pirotte

Wystawa eksponowana w Muzeum w Tykocinie od 14 maja do 30 czerwca 2016 r.

JÓZEF CHARYTON – MALARZ Z TĘSKNOTĄ W DUSZY

Wystawa w Muzeum w Tykocinie